Sunday, 19 February 2012

Umění v pražském metru

Pražské metro bylo slavnostně otevřeno 9.5.1974.
V té době stát financoval mimo vlastní stavbu metra i umění, které zdobilo a mnohde ještě dodnes zdobí vestibuly, vstupní haly i vlastní stanice. Bylo určeno, že na umění půjdou  4% z rozpočtu všech staveb v republice.
Josef Klimeš - stylizovaná řeka vně stanice Holešovice
Celkem vzniklo více než 100 uměleckých děl.
Vyšehrad – sochař Stanislav Kolíbal se podílel svou sochařskou prací na opěrných pilířích stanice. Vytvořil také pilíř pod tehdejším Palácem kultury – je to konstruktivistické dílo, které odpovídá progresivnímu minimalistickému proudu tehdejší doby v USA.
Kačerov Vladislav Gajda – komunisty protěžovaný výtvarník, který vytvořil ve vstupní hale reliéf ze sekaného hořického pískovce.
Benjamin Hejlek - Skleněná vitráž na Kačerově
Benjamin Hejlek – sklář a výtvarník, experimentátor, autor nových technologií- vytvořil u vstupu skleněnou vitráž metodou lehaného skla. Pracoval mj. i na výzdobě Nové scény ND (skleněné kopule) a letiště Ruzyně.
Pro stanici Pankrác vytvořil skleněnou stěnu vestibulu a vstupní dveře.
Holešovice Josef Klimeš – venku před vstupem je stylizovaná řeka s obřími kameny. Vypadají jako obrovské oblázky, ale byly sekány ručně. Součástí je i fontánka.
Náměstí Míru Jiří Kryštůfek - venku vedle kostela sv. Ludmily – bronzová plastika dívky s holubicí –„Mír“. Autor měl štěstí , že se zaměřil v díle na postavu dívky,  tento motiv byl nekonfliktní a vyhovoval pojetí socialistického realizmu.
Václav Cígler – v průchodu byla nakloněná elipsa složená z bodových světel.  Světla byla řízena počítačem a reagovala na biorytmus průchodu lidí stanicí.
Karlovo náměstí – při výstupu na náměstí  (roh Resslovy a náměstí ) jsou krásná osvětlovací tělesa od Josefa Kochrdy – zachycují pohyb kapky, která jakoby prochází lampou. Autor vytvořil pro stanici Leninova (Dejvická) obří skleněnou stěnu, která se dodnes nedochovala.
František Vízner – vyzdobil obklady z lisovaného skla celou stanici Karlovo náměstí.  Je to jako galerie uprostřed města.
Národní třída Stanislav Libeňský a Jaroslava Brychtová – vytvořili ve vstupním vestibulu dva skleněné hranoly, které se protínaly a vytvářely uprostřed rotující krychle. Když se autorka dozvěděla, že se bude vestibul rušit, před 5 lety dílo koupila a věnovala Muzeu skla.
Václav Cígler - skleněné obrazovky
Náměstí republikyVáclav Cígler – vytvořil pro stanici obklady představující skleněné obrazovky, které měly být podsvícené a při příjezdu a odjezdu metra měly vytvářet světelnou show. Je to ukázka skvělé spolupráce architekta a výtvarníka.
Cígler také vytvořil ve vestibulu dvě skleněné stély z lepených bloků, které při příjezdu po eskalátorech hrály barvami duhy. Zde ve vestibulu sklo velice trpělo a proto bylo při rekonstrukci Palladia přestěhováno do zaměstnanecké části , která není veřejnosti přístupná.

No comments:

Post a Comment